Omnibus rendelet: jelentős könnyítések várhatóak a fenntarthatósági (ESG) jelentéstételben

Az Európai Bizottság kiadta az ún. Omnibus rendeletet, amely jelentősen módosítja az ESG jelentéstételi kötelezettségeket szabályozó korábbi uniós jogszabályokat, köztük az EU-s taxonómia rendeletet. Az új rendelet célja az adminisztratív terhek csökkentése és a szabá-lyozás egyszerűsítése, amely az Európai Unió teljes területén, így Magyarországon is hatás-sal lesz a vállalkozásokra.

Felelőssé tehető-e az anyavállalat a leányvállalat jogsértéseiért?

Az Európai Bíróság 2025. február 13-án hozott döntése a Heineken és görög leányvállalata, az Athenian Brewery ügyében jelentős mérföldkövet jelent az európai versenyjog alkalma-zásában, különösen a vállalatcsoportokon belüli felelősség és a perindítás helyének meghatá-rozása terén.

Bíróságválasztás szabadsága az EU-ban: Új korszak a jogviták rendezésében

Az Inkreal-ügyben hozott ítélet értelmében két azonos tagállamban működő fél is megállapodhat abban, hogy egy másik tagállam bíróságai előtt kívánják rendezni jogvitájukat, még akkor is, ha semmilyen más nemzetközi elem nem kapcsolódik a szerződéses jogviszonyukhoz.  Így a magyar vállalkozások is pereskedhetnek külföldi bíróságok előtt úgy, hogy az alkalmazandó anyagi jog továbbra is magyar marad.

Minősített elektronikus aláírás az AVDH kivezetése után

A sokak által használt AVDH 2024. december 31-én megszűnt, így idén januártól kicsit bonyolultabbá vált a digitálisan aláírt okiratok létrehozása. Tekintettel arra, hogy eltérő lehetőségek elérhetők a magánszemélyek és gazdálkodó szervezetek és képviselőik számára, így hasznos áttekinteni a vonatkozó előírásokat és megoldásokat.

Automatizált hitelbírálati eljárások korlátai – egy friss bírósági döntés tanulságai

Az EU Bíróságának döntése megerősítette, hogy ha egy bank vagy más pénzügyi szolgáltató elutasít egy hitelkérelmet kizárólag egy automatizált döntési mechanizmus alapján, az ügyfél jogosult arra, hogy részletes magyarázatot kapjon a döntés indokairól.  

A szükségtelen zavarás megszüntetése mellett kérhető-e kártérítés is birtokháborítás esetén?

A Kúria egy friss határozata arra kereste a választ, hogy a szükségtelen zavarásnak, mint jogellenes és birtokháborító magatartásnak lehet-e egymás mellett alkalmazható jogkövetkezménye a szükségtelen zavarás megszüntetése, valamint a kártérítési igény teljesítése.

Kötelezhető-e egy digitális platform fejlesztő, hogy együttműködjön egy másik alkalmazásfejlesztővel?

Az interoperabilitás kulcskérdéssé vált a digitális platformok világában. Az EUB a C-233/23. számú ügyben (Alphabet és mások) hozott ítélete új megvilágításba helyezi a piaci szereplők közötti együttműködés feltételeit.

Oldalak

Feliratkozás RSS - Publikációk csatornájára

Hírek

Infó

Események